لک لک بوک

برخی از برترین نویسندگان خارجی ادبیات جهان

1. آنتوان چخوف

آنتوان چخوف در ۲۹ ژانویه‏ ۱۸۶۰ در شهر تاگانروک، در جنوب روسیه، شمال قفقاز، در ساحل دریای آزوف به دنیا آمد. 

در هفت سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه‌ دینی یونانی آغاز کرد اما دو سال بعد در کلاس اول مدرسه عادی به تحصیل خود ادامه داد. پدر چخوف شیفته موسیقی بود و همین شیفتگی او را از داد و ستد باز داشت و به ورشکستگی کشاند.

آنتوان چخوف در سال ۱۸۷۶ از ترس طلب‌کارانش به همراه خانواده به مسکو رفت و آنتوان تنها در تاگانروک باقی‌ماند تا تحصیلات دبیرستانی‌اش را به پایان ببرد. او در سال‌های پایانی تحصیلات متوسطه‌اش در تاگانروک به تآتر می‌رفت و نخستین نمایش‌نامه‌ٔ خود را به نام بی‌پدری و بعد کمدی آواز مرغ بی‌دلیل نبود را نوشت. او در همین سال‌ها مجله غیررسمی و دست‌نویس الکن را منتشر می‌کرد که توسط برادران‌اش به مسکو هم برده می‌شد.

آنتوان در ۱۸۷۹ به مسکو رفت تا در رشته پزشکی در دانشگاه مسکو مشغول به تحصیل شود. در نیمه سال ۱۸۸۰ تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته پزشکی در دانشگاه مسکو آغاز کرد. در همین سال نخستین مطلب او چاپ شد برای همین این سال را مبدا تاریخی آغاز نویسندگی چخوف برمی‌شمارند.

آنتوان چخوف در سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۸۸۴ علاوه برآموختن پزشکی در دانشگاه مسکو با نام‌های مستعاری مانند: آنتوشا چخونته، آدم کبدگندیده، برادر برادرم، روور، اولیس به نوشتن بی‌وقفه داستان و طنز در مجله‌های فکاهی مشغول بود و از درآمد حاصل از آن زندگی مادر، خواهر و برادران‌اش را تامین می‌کرد.

چخوف در ۱۸۸۴ به عنوان پزشک فارغ‌التحصیل شد و در شهر واسکرسنسک، نزدیک مسکو، به طبابت پرداخت. اولین مجموعه داستان‌اش با نام قصه‌های ملپامن در همین سال منتشر شد و اولین نقدها درباره او نوشته شد. در دسامبر همین سال هنگامی که چخوف ۲۴ ساله بود، اولین خلط‌های خونی که نشان از بیماری مهلک سل داشت مشاهده شد.

آنتوان چخوف در ۱۸۸۵ همکاری خود را با روزنامه پتربورگ آغاز کرد. در سپتامبر قرار بود نمایش‌نامه او به نام در جاده بزرگ به روی صحنه برود که کمیته سانسور از اجرای آن جلوگیری کرد. مجموعه داستان‌های گل‌باقالی او در ژانویه سال بعد منتشر شد. در فوریه همین سال (۱۸۸۶) با آ. سووُربن سردبیر روزنامه عصر جدید آشنا شد و مطالبی که می‌نوشت در این روزنامه با نام اصلی چخوف منتشر شد. کم‌کم بیماریش شدت گرفت.

آنتوان چخوف در ۱۶ ژوئن ۱۹۰۴ به همراه همسرش اولگا کنیپر برای معالجه به آلمان استراحت‌گاه بادن ویلر رفت. در این استراحت‌گاه حال او بهتر می‌شود اما این بهبودی زیاد طول نمی‌کشد و روز به روز حال او وخیم‌تر می‌شود. اولگا کنیپر در خاطرات خود شرح دقیقی از روزها و آخرین ساعات زندگی چخوف نوشته‌است. ساعت ۱۱ شب حال چخوف وخیم می‌شود و اولگا پزشک معالج او، دکتر شورر، را خبر می‌کند. اولگا در خاطرات‌اش می‌نویسد:«دکتر او را آرام کرد. سرنگی برداشت و کامفور تزریق کرد و بعد دستور شامپاین داد. آنتوان یک گیلاس پر برداشت. مزه‌مزه کرد و لبخندی به من زد و گفت «خیلی وقت است شامپاین نخورده‌ام.» آن را لاجرعه سرکشید. به آرامی به طرف چپ دراز کشید و من فقط توانستم به سویش بدوم و رویش خم شوم و صدایش کنم. اما او دیگر نفس نمی‌کشید. مانند کودکی آرام به خواب رفته بود.» و این ساعات اولیه روز ۱۵ ژوئیه ‏ ۱۹۰۴ بود.

آثار

– داستان کوتاه:

۱. از دفترچه خاطرات یک دوشیزه (۱۸۸۳)

۲. بوقلمون صفت (۱۸۸۴)

۳. بانو با سگ ملوس (۱۸۸۹)

۴. نشان شیروخورشید

۵. همسر

۶. داستان زندگی من (۱۸۹۹)

– داستان بلند:

۱. دکتر بی‌مریض

۲. داستان ملال‌انگیز (۱۳۹۳: داستانی درباره‌ی مرگ و ملال)

۳. دوئل

– نمایش‌نامه‌ها:

۱. ایوانف

۲. خرس

۳. عروسی

۴. مرغ دریایی (کتاب)

۵. سه خواهر

۶. باغ آلبالو

۷. دایی وانیا

۸. در جاده بزرگ

2. جین آستن

جین آستن، هفتمین فرزند یک کشیش در جنوب شرقی انگلستان در ۱۶ دسامبر ۱۷۷۵ متولد شد. جین و خانواده‌اش بعد از بازنشستگی پدرش به بث رفتند؛ بعد از مرگ پدر، چندین بار نقل مکان کرده و در آخر در همپشر مستقر شدند. وی در ۱۸۱۷ به علت بیماری و برای نزدیکی به پزشک خود به وینچستر رفت و در ژوئیه همان سال در همان جا درگذشت. شهر باث به عنوان محل اقامت جین معروف است و مؤسسه‌ای با نام وی در مرکز شهر باث، جشنواره‌ای با نام جین آستن را سالانه در این شهر برگزار می‌کند. ژانر نویسندگی جین رمانتیک است و نسل به نسل، رمان‌های او را با اشتیاق فراوان می‌خوانند و به همین علت آثارش پرخواننده ترین آثار در ادبیات جهان می‌باشند. جین از نوجوانی نوشتن را آغاز کرد. وی شش رمان درارتباط با زندگی در اواخر قرن ۱۷ و اوایل قرن ۱۸ به نگارش در آورد و در یک دوره ۴ ساله، چهار جلد از این کتاب‌ها چاپ شدند. آثاری که در زمان حیات جین منتشر شدند شامل عقل و احساس، غرور و تعصب، مانسفیلد پارک و اما می‌شود؛ همچنین دو کتاب دیگر بعد از مرگش منتشر شدند و کتاب هفتم وی هیچ گاه به پایان نرسید و منتشر نشد. زمانی که وی زنده بود کتاب‌هایش بدون نام منتشر می‌شدند و هیچکس نویسنده‌ی کتاب را نمی‌شناخت. جالب است بدانید که با وجود قهرمان‌های آثارش، او هرگز وارد زندگی مشترک نشد و اصلاً ازدواج نکرد.

آثار

۱. غرور و تعصب

۲. عقل و احساس

۳. نورثنگر ابی

۴. منسفیلد پارک

۵. اما

۶. ترغیب

3. استیون کینگ

درباره خانواده استیون کینگ باید بگوییم که پدرش دونالد ادوین کینگ یک دریانورد بازرگانی و مادرش خانه‌دار بود. هنگامی‌که استیون دوساله بود، پدرش به بهانه “خرید یک بسته سیگار” خانواده را ترک کرد و مادرش استیون و برادر بزرگ‌ترش، دیوید را تنها گذاشت، این تنهایی باعث شد تا آن‌ها با مشکلات بسیار زیادی از قبیل مشکل مالی روبه‌رو شوند.

استیون کینگ در مدرسه ابتدایی دانهام به تحصیل پرداخت و از دبیرستان فالز لیسبون در ایالت مین فارغ‌التحصیل شد. استیون کینگ علاقه بسیار زیادی به کتاب‌های ترسناک داشت و این امر سبب شد تا استیون در دوران میان‌سالی به نوشتن این نوع کتاب‌ها روی بیاورد.

در سال ۱۹۶۶، استیون کینگ در دانشگاه مین تحصیلات خود را آغاز کرد و در سال ۱۹۷۰ با لیسانس زبان انگلیسی فارغ‌التحصیل شد. در همان سال بود که دخترش نائومی به دنیا آمد.

استیون کینگ اولین داستان کوتاه حرفه‌ای خود را به نام کف شیشه‌ای را به شرکت Startling Mystery Stories در سال ۱۹۶۷ فروخت. پس از ترک دانشگاه، استیون کینگ مدرکی برای تدریس در دبیرستان به دست آورد، اما در ابتدا نتوانست یک پست آموزشی پیدا کند و با فروش داستان‌های کوتاه زندگی خود را تامین می‌کرد.

استیون کینگ در سال ۱۹۷۱ تدریس انگلیسی را در دوره دبیرستان و در آکادمی همپدن شروع کرد. در آن‌جا شب‌ها و آخر هفته‌ها به نوشتن مشغول بود و کار نوشتن داستان‌های کوتاه را به‌طور دائم ادامه می‌داد و دراین‌بین نیز بر روی داستان‌های بلندتر و رمان کار می‌کرد. در بهار سال ۱۹۷۳، انتشارات (Doubleday & Co) داستان او را برای منتشر کردن پذیرفت. مشروط بر اینکه او تدریس را رها کند و تمام‌وقت خود را برای نویسندگی بگذارد.

رمان «Carrie» در بهار سال ۱۹۷۴ به انتشار رسید. در پاییز همان سال کینگ مین را به مقصد کلرادو ترک کرد. آن‌ها برای مدتی کمتر از یک سال در آنجا زندگی کردند و در این مدت‌زمان استیون «درخشش (The Shining)» را نوشت. سپس آن‌ها در تابستان سال ۱۹۷۵ به مین بازگشتند. 

استیون کینگ در ایالت مین، فلوریدا همراه همسرش تابیتا کینگ(Tabitha King)، که یک رمان‌نویس است و سه فرزندشان به نام‌های نائومی ریچل، جو هیل و اِوان فیلیپ زندگی می‌کنند.

رمان‌های کینگ چنان با گرمی از سوی خوانندگان او روبه‌رو شد که دیری نپایید به سینما نیز راه یافت و کارگردانان بزرگ از روی بیشتر نوشته‌های او برداشت‌های سینمایی کرده‌اند.

تاکنون بیش از ۳۵۰ میلیون نسخه از کتاب‌های استیفن کینگ، سلطان معاصر ادبیات ترسناک، جاسوسی، تعلیقی، علمی- تخیلی و فانتزی، به فروش رسیده است، کتاب‌هایی که بسیاری از آن‌ها دست‌مایه ساخت فیلم‌های معروف سینمایی، تلویزیونی و همچنین داستان‌های مصور بوده‌اند. او بیش از ۵۰ رمان به رشته تحریر درآورده که تعدادی بانام اصلی و تعدادی را نیز تحت عنوان ریچارد بَچمن به چاپ رسانده است. کینگ همچنین نزدیک به دو هزار داستان کوتاه نوشته و برنده‌ی جوایز متعدد ادبی همچون جایزه برام استوکر، جوایز فانتزی اِوارد و جایزه‌ی انجمن فانتزی انگلستان شده است. کینگ را می‌توان یکی از موفق‌ترین و ثروتمندترین نویسندگان حال حاضر جهان دانست.

استیون در سال ۲۰۰۳ مدال The National Book Foundation Medal را برای آثار ادبی متمایز و برجسته خود در آمریکا، دریافت کرد.

آثار

۱. آن (به انگلیسی: it)

۲. هرآنچه دوست داری، از دست خواهی داد – داستان کوتاه

۳. در قتلگاه – داستان کوتاه

۴. مرگ جک همیلتون – داستان کوتاه

۵. احساسی که فقط به زبان فرانسه قابل بیان است – داستان کوتاه

۶. خواهران کوچک ایلوریا – داستان کوتاه و مقدمه‌ای بر سری برج تاریک

۷. مرد کت شلوار مشکی – داستان کوتاه

۸. مسیر سبز – رمان

۹. رمان تلفن همراه

۱۰. قبرستان حیوانات خانگی

۱۱. آتش‌افروز

۱۲. رستگاری در شاوشنک

۱۳. درخشش

و …

4. نیکلاس اسپارکس

نیکلاس اسپارکس از نویسندگان اهل ایالات متحده آمریکا است. پدر نیکلاس اسپارکس، پاتریک مایکل اسپارکس، متخصص امور تجاری و مادرش جیل اما ماری اسپارکس متخصص دکوراسیون داخلی است. نیکلاس اسپارکس فرزند دوم از سه فرزند خانواده است. نیکلاس اسپارکس یک برادر بزرگتر از خود به نام مایکل ارل اسپارکس و یک خواهر کوچکتر به نام دنیل اسپارکس است که در سن ۳۳ سالگی به دلیل سرطان مغز از دنیا رفت. نیکلاس اسپارکس اینگونه می‌نویسد که خواهرش انگیزش ایجاد شخصیت اصلی رمان گامی برای به یاد آوردن بوده‌است. نیکلاس اسپارکس و همسرش کاتولیک هستند و فرزندانشان را نیز کاتولیک تربیت کرده‌اند.

نیکلاس اسپارکس به خاطر نوشتن رمان دفترچه خاطرات به شهرت جهانی دست یافت.

5. پیتر هانتکه

پیتر هانتکه از ۲ سالگی به همراه مادر و ناپدری‌اش، ۴ سال را در آلمان شرقی گذراند. پدربزرگ مادری‌ پیتر هانتکه اهل اسلوونی بودند. در سال ۱۹۴۸ دوباره به گریفن بازگشت. پس از پایان دوره دبیرستان، پیتر هانتکه در مدرسه مذهبی کاتولیک‌ها، به مدت ۴ سال در دانشگاه گراتس در رشته حقوق تحصیل کرد. پس از آن به ادبیات روی آورد و با آثار نویسندگانی چون داستایوفسکی، ماکسیم گورکی، توماس وولف و ویلیام فاکنر آشنا شد.

در سال ۱۹۶۶ ، پیتر هانتکه به ایالات متحده آمریکا رفت و در گردهمایی موسوم به گروه ۴۷ در دانشگاه پرینستون به رواج نوعی نوشته‌های رئالیستی در ادبیات معاصر آلمان تاخت و برای نخستین بار نامش بر سر زبان‌ها افتاد.

انتخاب پیتر هانتکه به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ انتقادهای زیادی از آکادمی نوبل را به چند دلیل بر انگیخت. یکی این بود که کمیته نوبل، یک اروپایی را برگزیده بود. دیگر اینکه برنده ۲۰۱۹ نیز از میان زبان‌های همیشه ستایش شده، گزینش شده است. اما مهمترین انتقاد این بود که هانتکه در دوره جنگ بوسنی از نیروهای صرب پشتیبانی کرده بود.

آثار پیتر هانتکه:

ترس دروازه‌بان از ضربه پنالتی

داستان کودکان

بر فراز دهکده‌ها

پیمودن دریاچه کنستانس

نامه کوتاه، وداع طولانی

ماجراهای مداد

زن چپ‌دست

6. ویلیام فاکنر

ویلیام فاکنر در سال ۱۸۹۷ میلادی در نیو آلبانی، میسیسیپی به دنیا آمد. در ۱۹۰۲ خانواده‌ ویلیام فاکنر به آکسفورد، مرکز دانشگاهی می‌سی‌سی‌پی، نقل مکان کرد.

به دلیل وزن کم و قد کوتاه، ویلیام فاکنر در ارتش ایالات متحده پذیرفته نشد ولی به عنوان دانشجوی دانشگاه افسری در یگان پرواز سلطنتی در تورنتوی کانادا نام‌نویسی کرد و در ۲ دسامبر ۱۹۱۸ به عنوان افتخاری ستوان دومی نایل شد.

ویلیام فاکنر وارد دانشگاه می‌سی‌سی‌پی شد و در سال ۱۹۲۴ از دانشگاه انصراف داد و در ۱۹۲۵ همراه با دوستش با یک کشتی باربری به ایتالیا رفت و از آنجا پای پیاده رهسپار آلمان و فرانسه شد.

در ژوئن ۱۹۲۹ با استل اولدم ازدواج کرد. سفرهایی به هالیوود و نیویورک داشت و درین فاصله چندین فیلمنامه و نمایشنامه نوشت.

مطالعات در مورد ویلیام فاکنر در ۱۹۴۶ به صورت جدی توسط ملکم کاوی آغاز شد. در ۱۹۴۹ جایزه نوبل ادبیات به او داده شد و خطابه مشهور خود را در آنجا خواند. بعداً نیز جایزه پولیتزر را برای کتاب شهر در سال ۱۹۵۷ دریافت نمود.

او در ۶ ژوئیه ۱۹۶۲، سه هفته بعد از آنکه از اسب افتاد، بر اثر سکته قلبی در بیهالیا، میسیسیپی در گذشت.

ویلیام فاکنر از اوایل دهه بیست میلادی تا شروع جنگ جهانی دوم، که به کالیفرنیا نقل مکان کرد، ۱۳ رمان و تعداد زیادی داستان کوتاه منتشر کرد. مجموعه این آثار پایه شهرت او شد و در نهایت منجر به دریافت جایزه نوبل در سن ۵۲ سالگی شد. این مجموعه مفصل، که محرک اصلی‌اش نیاز یک نویسنده ناشناخته به پول بود، مشهورترین آثار او را دربردارد: خشم و هیاهو (۱۹۲۹)، گوربه‌گور (۱۹۳۰)، روشنایی در ماه اوت (۱۹۳۲) و آبشالوم، آبشالوم! (۱۹۳۶). فاکنر در این دوره تعداد زیادی داستان کوتاه هم نوشت.

نخستین مجموعه داستان کوتاه ویلیام فاکنر این ۱۳ تا شامل بسیاری از داستان‌های تحسین‌شده‌اش مانند یک گل سرخ برای امیلی، سرخ‌پوست می‌رود، خورشید آن عصر، و سپتامبر بی‌باران بود. بسیاری از رمان‌ها و داستان‌های کوتاه ویلیام فاکنر در یوکناپاتافا روی می‌دهند که از نظر جغرافیایی تقریباً برابر بخش لافایت است که آکسفورد می‌سی‌سی‌پی، شهر محل تولد او، مرکز آن است. ویلیام فاکنر یوکناپاتافا را همچون تمبر پستی مخصوص خود می‌دانست و بسیاری از منتقدان مجموعه آثاری که آن را به نمایش می‌گذارد عظیم‌ترین آفرینش خیالی در ادبیات می‌دانند. سه رمان، هملت، شهر، و عمارت که با هم به عنوان سه‌گانه اسنوپس خوانده می‌شوند جزئیات شهر جفرسن و محیط آن را شرح می‌دهند که خانواده‌ای به سرپرستی فلم اسنوپس خود را در زندگی و روح و روان مردم محل وارد می‌کنند.

شهرت ویلیام فاکنر به سبک تجربی او و توجه دقیقش به شیوه بیان و آهنگ نوشتار است. فاکنر برخلاف شیوه مینیمالیستی ارنست همینگوی، نویسنده معاصرش، در نوشته‌هایش مکرراً از جریان سیال ذهن بهره می‌گیرد و غالباً داستان‌هایی عمیقاً عاطفی، ظریف، پیچیده، و گاه گوتیک با شخصیت‌های گوناگون شامل برده‌های آزادشده، یا اعقاب برده‌ها، سفیدپوستان تهیدست، جنوبی‌های طبقه کارگر یا اعیان می‌نوشت.

آثار ویلیام فاکنر

رمان‌ها:

۱. مواجب بخور و نمیر (۱۹۲۶)

۲. پشه‌ها (۱۹۲۷)

۳. سارتوریس (۱۹۲۹)

۴. خشم و هیاهو (۱۹۲۹)

۵. گوربه‌گور (۱۹۳۰)

۶. حریم (۱۹۳۱)

۷. روشنایی ماه اوت (۱۹۳۲)

۸. دو دکل (۱۹۳۵)

۹. ابشالوم، ابشالوم! (۱۹۳۶)

۱۰. شکست‌ناپذیر (۱۹۳۸)

۱۱. نخل‌های وحشی (۱۹۳۹)

۱۲. دهکده (۱۹۴۰)

۱۳. برخیز ای موسی (۱۹۴۲)

۱۴. مزاحم در خاک (۱۹۴۸)

۱۵. مرثیه برای راهب (۱۹۵۱)

۱۶. حکایت (۱۹۵۴)

۱۷. شهر (۱۹۵۷)

۱۸. عمارت (۱۹۵۷)

۱۹. چپاولگران (حرامیان) (۱۹۶)

۲۰. مواجب سرباز

۲۱. محراب

۲۲. هنگامی که در حال مرگ بودم

آثار ترجمه شده به زبان فارسی:

۱. گوربه‌گور. ترجمه نجف دریابندری. نشر چشمه

۲. ابشالوم، ابشالوم!. ترجمه صالح حسینی. انتشارات نیلوفر

۳. برخیز ای موسی. ترجمه صالح حسینی . انتشارات نیلوفر

۴. حریم. ترجمه فرهاد غبرایی. انتشارات نیلوفر

۵. خشم و هیاهو. ترجمه صالح حسینی. انتشارات نیلوفر

۶. داستان‌های یوکناپاتافا. ترجمه عبدالله توکل، رضا سیدحسینی. انتشارات نیلوفر

۷. یک گل سرخ برای امیلی. ترجمه نجف دریابندری. انتشارات نیلوفر

۸. نخل‌های وحشی. ترجمه تورج یاراحمدی . انتشارات نیلوفر

۹. تسخیر ناپذیر. ترجمه پرویز داریوش . انتشارات امیرکبیر

۱۰. روشنایی ماه اوت ترجمه عبدالحسین شریفیان نشر چشمه

۱۱. اسبهای خالدار. ترجمه احمد اخوت. نشر فردا

۱۲. حرامیان. ترجمه تورج یار احمدی . انتشارات نیلوفر

۱۳. گنج نامه. ترجمه احمد اخوت . انتشارات افق

۱۴. جنگل بزرگ. ترجمه احمد اخوت . انتشارات افق

۱۵. اسب ها و آدم ها. ترجمه احمد اخوت . انتشارات افق

سرخپوست می‌رود

۱۶. آن خورشید شامگاهی

7. دانته آلیگیری

دانته آلیگیری شاعر اهل ایتالیا  سال ۱۲۶۵ در فلورانس بدنیا آمد.

دانته آلیگیری  ۱۴ سبتامبر ۱۳۲۱ بر اثر تب درگذشت.

دانته آلیگیری  در دوران زندگی خود دست به انتشار کتاب‌های متعددی زد که معروف‌ترین آن‌ها «کمدی الهی»، «زندگانی نو»، «ضیافت»، «سلطنت»، و «آهنگ‌ها» است.

آثار دانته آلیگیری 

کمدی الهی

ضیافت

آهنگ‌هاسلطنت (به زبان لاتین)

زندگانی نواِپیستولائه و اِکلُگائه (به زبان لاتین)

Questio de aqua et Terra (به زبان لاتین)

8. نیل گیمن

نیل گیمن نویسندگی را از ۲۳ سالگی (۱۹۸۶) و با چاپ داستان‌های کوتاه در مجلات شروع کرد. اولین کتابش در ۱۹۹۶ منتشر شد.

نیل گیمن در حال حاضر با موسیقی‌دان آمریکایی آماندا پالمر ازدواج کرده‌است، و در این کشور ساکن می‌باشد.

نیل گیمن موفق به کسب جوایز متعددی شامل جایزهٔ جایزه‌های هوگو، نبولا و برام استوکر، و همچنین نشان نیوبری شده‌است.

آثار نیل گیمن

۱. مجموعه کتاب‌های کامیک سَندمن

۲. رمان‌های گرد ستاره

۳. خدایان آمریکایی

۴. کورالاین

۵. کتاب گورستان

9. تونی موریسون

تونی موریسون با نام اصلی «کلوئه آنتونی ووُفورد (Chloe Anthony Wofford)» در سال ۱۹۳۱ در لورین، اوهایو به دنیا آمد. تونی موریسون با سختی‌های بسیاری که پدرش در تأمین هزینه مالی کشید توانست به کالج برود. تونی موریسون در سال ۱۹۵۳ از دانشگاه هاروارد مدرک کارشناسی و در سال ۱۹۵۵ مدرک کارشناسی ارشدش را از دانشگاه کورنل دریافت کرد. هفت سال در دانشگاه هاروارد و سپس در دانشگاه پرینستون تدریس کرد. وی در سال ۱۹۵۸ با معمار جامائیکایی «هارولد موریسون» ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد. اما در سال ۱۹۶۴ پس از شش سال زندگی مشترک از همسرش طلاق گرفت. تونی موریسون به نیویورک نقل‌مکان کرد و به‌عنوان ویراستار مشغول کار شد.

تونی موریسون از چندین دانشگاه معتبر جهان ازجمله هاروارد، آکسفورد، ژنو، و روتگرز دکترای افتخاری دریافت کرده است.

آثار تونی موریسون تلفیقی از نقد اجتماعی را دربردارد و به خاطر فضای حماسی، دیالوگ‌های زنده و تصویر کردن شخصیت‌های سیاه‌پوست آمریکایی مشهور است. تونی موریسون نخستین زنِ سیاه‌پوستی است که کرسی‌ای به نامِ خود در دانشگاه پرینستون دارد و اولین زن سیاه‌پوست آمریکایی است که جایزه نوبل را دریافت کرده است.

نخستین رمان تونی موریسون، «آبی‌ترین چشم» در سال ۱۹۷۰ منتشر شد.

در سال ۱۹۹۸ رمان «محبوب (Beloved)» منتشر شد که تلاش غمبار مادری به نام مارگارت را برای نجات دخترش از زیر یوغ برده‌داری، روایت می‌کند. این رمان در سال ۱۹۸۸ میلادی برنده جایزه پولیتزر شد و دستمایه فیلمی شد که اپرا وینفری نقش اصلی آن را بازی کرد. در سال ۱۹۷۷ جایزه حلقه منتقدین کتاب ملی آمریکا را برای «آواز سلیمان» گرفت و بنیاد قلم آمریکا در سال ۲۰۱۶ از موریسون برای یک‌عمر دستاورد ادبی تقدیر کرد. آکادمی نوبل سال ۱۹۹۳ میلادی تونی موریسون را به دلیل احاطه بر زبان و قدرت تصویرگری ادبی ستود و شایسته دریافت جایزه سالانه ادبیات اعلام کرد.

تونی موریسون اغلب آثار خود را به بیان تجربه زندگی زنان سیاه‌پوست اختصاص داد و جان‌مایه اکثر آثار او مذمت برده‌داری و بیان دشواری زندگی فقرا و میزان تبعیض علیه زنان است.

باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ به وی نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری اعطا نمود و در سال ۲۰۰۸ جایزه گرمی را دریافت کرد.

تونی موریسون پس از مدت کوتاهی حضور در مرکز پزشکی مونتوفیور در برانکس، نیویورک سیتی سرانجام روز دوشنبه ۵ اوت ۲۰۱۹ در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

آثار تونی موریسون

– رمان‌ها:

۱. خانه (۲۰۱۲)

۲. یک بخشش (A Mercy) 2008

۳. عشق (۲۰۰۳)

۴. بهشت (۱۹۹۹)

۵. جاز (۱۹۹۲)

۶. محبوب (دلبند) (۱۹۸۷)

۷. بچه قیر (۱۹۸۱)

۸. آواز سلیمان (۱۹۷)

۹. سولا (۱۹۷)

۱۰. آبی‌ترین چشم (۱۹۷۰)

ادبیات کودکان:

۱. اختیار دست کی است؟ آینه یا شیشه؟ (۲۰۰۷)

۲. اختیار دست کی است؟ توله‌سگ یا مار؟ (۲۰۰۴)

۳. اختیار دست کی است؟ مورچه یا آخوندک؟ (۲۰۰۳)

۴. اختیار دست کی است؟ شیر یا موش؟ (۲۰۰)

۵. کتاب آدم‌های بدجنس (۲۰۰۲)

۶. جعبه بزرگ (۲۰۰۲)

– نمایشنامه:

۱. امت خیال‌باف (۱۹۸۶)

– غیرداستانی:

۱. به یاد بسپار (۲۰۰۴)

۲. تولد یک ملیت (۱۹۷۷)

۳. بازی در تاریکی (۱۹۹۲)

۴. کتاب سیاه (۱۹۷۴)

10. گوستاو فلوبر

گوستاو فلوبر  از نویسندگان تأثیرگذار قرن نوزدهم فرانسه ۱۲ دسامبر ۱۸۲۱ در روآن فرانسه بدنیا آمد.

دو رمان بسیار مشهور گوستاو فلوبر ، مادام بواری و تربیت احساسات،  نام دارند.

کمال‌گرایی گوستاو فلوبر به اندازه‌ای بود که هفته‌ها به نوشتن یک صفحه وقت سپری می‌نمود، و به همین دلیل، در طول سالیان نویسندگی خود تعداد کمی اثر از خود بر جای گذاشت.

گوستاو فلوبر بسیاری از شهرت خود را مدیون نوشتن نخستین رمانش مادام بوآری در سال ۱۸۵۷ است. 

آثار گوستاو فلوبر 

سفری به دوزخ (۱۸۳۵)

رؤیایی از دوزخ (۱۸۳۷)

خاطرات یک دیوانه (۱۸۳۸)

اسمار (۱۸۳۹)

نوامبر (۱۸۴۲)

مادام بوآری (۱۸۵۷)

سالامبو (۱۸۶۲ )

تربیت احساسات (۱۸۶۹)

نامه‌هایی به شهرداری روآن (۱۸۷۲)

داوطلب (وودویل) (۱۸۷۴)

وسوسهٔ سن آنتوان (۱۸۷۴)

سه داستان (۱۸۷۷)

بووار و پکوشه (۱۸۸۱)

داستان مرد جوان

11. ریموند کارور

ریموند کارور یکی از نویسندگان مطرح قرن بیستم و هم‌چنین یکی از کسانی شمرده می‌شود که موجب تجدید حیات داستان کوتاه در دهه ۱۹۸۰ شده‌اند.

پیشه ریموند کارور به عنوان نویسنده به داستان‌های کوتاه و شعر اختصاص یافته بود. ریموند کارور  خود را به‌عنوان کسی که «تمایل به ایجاز و قوّت دارد» و «به نوشتن داستان‌های کوتاه معتاد است»، معرفی کرده‌است. (در دیباچه «از کجا تلفن می‌کنم»، مجموعه‌ای که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد). دلیل دیگری که برای ایجاز آثار ریموند کارور مطرح می‌شود این است که «داستان کوتاه و شعر را می‌توان در یک نشست نوشت و خواند». این مسئله برای وی یک انتخاب ساده نبود، بلکه ملاحظاتی عملی بود تا او با در نظر داشتن آن‌ها بتواند در کنار شغل‌های متفاوت و ناهمگون‌اش، به نوشتن نیز برسد. موضوعات و ایده‌های آثار او که عموماً بر تجربه‌های کارگری تمرکز دارند به وضوح انعکاسی از زندگی خودش هستند. همین مسئله را می‌توان در مورد بُن‌مایه‌های مکرر اعتیاد به الکل و بازپروری از آن که در آثار وی موجود است، مطرح کرد.

سبک نوشتار ریموند کارور و بُن‌مایه‌های آثار او معمولاً مانند عناصر سازنده آثار ارنست همینگوی، آنتوان چخوف و فرانتس کافکا است. هم‌چنین او را تأثیرپذیرفته از آثار ایساک بابل، فرانک اوکانر و و. اس. پریچت برَشمُرده‌اند. با وجود این، به‌نظر می‌رسد بیشترین تأثیرپذیری او از جانب چخوف باشد که انگیزه او برای نوشتن داستان کوتاه «پیغام» (به انگلیسی: Errand) باشد. این داستان که یکی از آثار مربوط به اواخر عمر کارور است، آخرین ساعات زندگی چخوف را به تصویر می‌کشد.

عمدتاً، کمینه‌گرایی (مینی مالیسم) به عنوان یکی از ویژگی‌های بارز آثار کارور شمرده می‌شود. ویراستار وی در مجله اسکوآیر، گوردون لیش، نثر کارور را به این سمت هدایت می‌کرد. پیش‌تر جان گاردنر به کارور توصیه کرده بود که به جای به کار بردن بیست و پنج کلمه در یک جمله، پانزده کلمه به کار بَرَد و بعده‌ها لیش به وی توصیه کرد که در یک جمله تنها از پنج کلمه استفاده کند. در این دوران بود که کارور اشعاری را برای جیمز دیکی، ویراستار شعر اسکوآیر در آن دوران، فرستاد.

سبک وی را با عنوان «واقع‌گرایی کثیف» (به انگلیسی: dirty realism) نیز خوانده‌اند. این عبارت به گروهی از نویسندگان در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ چون ریچارد فورد، توبیاس ولف، آن بیتی، جین آن فیلیپس اشاره دارد. کارور با فورد و ولف از نزدیک آشنا بود. این نویسندگان در آثارشان بیشتر بر اندوه و حس فقدان زندگی روزمره مردم عادی تأکید داشتند؛ زندگی روزمره طبقات متوسط و پایین جامعه یا افراد تک‌افتاده و به حاشیه‌رانده شده‌ای که طبق ایده هنری تِرو «نومیدی خاموش» (به انگلیسی: quiet desperation) را می‌زیند.

آثار ریموند کارور

داستانی:

مجموعه‌ها

۱۹۷۴ می‌شود لطفاً ساکت باشید، لطفاً؟

۱۹۷۷ فصل‌های سخت

۱۹۸۱ وقتی از عشق حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم. (به انگلیسی: What We Talk About When We Talk About Love)

۱۹۸۳ کلیسای جامع

۱۹۸۸ فیل

گردآورده‌ها

۱۹۸۸ از کجا تلفن می‌کنم. (به انگلیسی: Where I’m Calling From)

۱۹۹۳ راه‌های میان‌بُر:داستان‌های برگزیده. (به انگلیسی: Short Cuts: Selected Stories)

تک داستان‌ها

وقتی از عشق حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم)

کلیسای جامع )

از مجوعه «می‌شود لطفاً ساکت باشید، لطفاً؟»:

هیچ‌کس چیزی نگفت. (به انگلیسی: Nobody Said Anything)

همسرِ دانشجو. (به انگلیسی: The Student’s Wife)

همسایه‌ها. (به انگلیسی: Neighbors)

دوچرخه‌ها، عضله‌ها، سیگارها. (به انگلیسی: Bicycles, Muscles, Cigarettes)

می‌شود لطفاً ساکت باشید، لطفاً؟

از مجموعه «فصل‌های سخت»:

فاصله. (به انگلیسی: Distance)

احمق. (به انگلیسی: Dummy) (عنوان پس از بازنگری: «سومین چیزی که پدرم را کُشت». (به انگلیسی: The Third Thing that Killed My Father off)

این همه آب و این قدر نزدیک به خانه. (به انگلیسی: So Much Water So Close to Home)

از مجموعه «وقتی از عشق حرف می‌زنیم از چی حرف می‌زنیم»:

وقتی از عشق حرف می‌زنیم از چی حرف می‌زنیم

چرا شما نمی‌رقصید؟. (به انگلیسی: Why Don’t You Dance)

از مجموعه «کلیسای جامع»:

ویتامین‌ها. (به انگلیسی: Vitamins)

محتاط

از کجا تلفن می‌کنم

خانه چف. (به انگلیسی: Chef’s House)

تَب. (به انگلیسی: Fever)

پَرها. (به انگلیسی: Feathers)

کلیسای جامع

یک چیز کوچک و خوب

از مجموعه «فیل»:

جعبه‌ها

کسی که روی این تخت می‌خوابیده. (به انگلیسی: Whoever Was Using This Bed)

پیغام

Blackbird Pie

شعر

مجموعه‌ها

۱۹۶۸ نزدیک کلامَث

۱۹۷۰ بی‌خوابی زمستانی. (به انگلیسی: Winter Insomania)

۱۹۷۴ ماهی آزاد در شب سفر می‌کند. (به انگلیسی: At Night The Salmon Move)

۱۹۸۵ جایی که آبها به هم می‌رسند. (به انگلیسی: When Water Comes Together With Other Water)

۱۹۸۴ آبی آسمانی. (به انگلیسی) ‘Ultramarine

راهی نو به آبشار. (به انگلیسی: A New Path to The Waterfall)

گردآورده‌ها

۱۹۸۸ در نوری دریایی: اشعار برگزیده. (به انگلیسی: In a Marine Light: Selected Poems)

۱۹۹۴ همه ما: مجموعه اشعار. (به انگلیسی: All of Us: The Collected Poems)

12. ریموند چندلر

ریموند چندلر در ۲۳ ژوئیه ۱۸۸۸ در شیکاگو، ایلینوی به دنیا آمد، ولی سال‌های اولیه زندگی را در پلاتسمووته، نبراسکا سپری کرد. پس از آن‌که پدر که الکلی بود آن‌ها را ترک کرد، به همراه مادر به کرویدون انگلستان رفت و در آنجا با حمایت‌های دایی‌اش با مادر، مادربزرگ و خاله‌اش زندگی کرد. او در کالج دالویچ تحصیل کرد و به جز سفرهای تحصیلی که به منظور تقویت زبان خارجی به فرانسه و آلمان داشت، به دانشگاه نرفت. در سال ۱۹۰۷ به تابعیت انگلستان درآمد و سال بعد به عنوان خبرنگار شروع به کار کرد، در همین سال بود که اولین شعرش منتشر شد.

چندلر در سال ۱۹۱۲ به آمریکا بازگشت و در سان‌فرانسیسکو ساکن شد. در آنجا در دوره شبانه حسابداری شرکت کرد. در سال ۱۹۱۳ به همراه مادر به لس آنجلس رفت و در یک لبنیاتی به عنوان حسابدار مشغول به کار شد. چندلر در طول جنگ جهانی اول در ارتش کانادا خدمت کرد و سپس به نیروی هوایی منتقل شد. ریموند چندلر در سال ۱۹۲۴ با پرل سیسلی هالبرت ازدواج کرد.

* از بیشتر آثار وی نسخه‌های متعدد سینمایی اقتباس شده‌است.

کتابشناسی

رمان

۱. خواب گران (۱۹۳۹) – ترجمه قاسم هاشمی نژاد

۲. بدرود، محبوبم (۱۹۴۰)

۳. پنجره مرتفع (۱۹۴۲) – ترجمه حسن زیادلو

۴. بانوی دریاچه (۱۹۴۳) – ترجمه کاوه میرعباسی

۵. خواهر کوچیکه (۱۹۴۹) – ترجمه اسماعیل فصیح

۶. خداحافظی طولانی (۱۹۵۳) – ترجمه فتح اله جعفری جوزانی

۷. حق‌السکوت (۱۹۵۸) – ترجمه احسان نوروزی

داستان کوتاه

۱. قتل در باران (۱۹۳۵)

۲. آدمکش تازه‌کار

فیلم‌نامه

۱. کوکب آبی

۲. غرامت مضاعف

۳. بیگانگان در ترن

۴. پلی‌بک (به مرحله تولید نرسید)

13. جروم دیوید سلینجر

جروم دیوید سلینجر یا جروم دیوید سَلینجر نویسنده معاصر آمریکایی در سال ۱۹۱۹ در منهتن نیویورک بدنیا آمد.

سلینجر در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۰ و به مرگ طبیعی در محل زندگی خود در شهر کوچک کورنیش در نیوهمپشایردرگذشت.

نخستین داستان سلینجر به نامجوانان در سال ۱۹۴۰ در مجلهٔ استوری به چاپ رسید. چند سال بعد (طی سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۴۶)، داستان ناتورِ دشت (ناطورِ دشت) به شکل دنباله‌دار در آمریکا منتشر شد و سپس در سال ۱۹۵۱ روانه بازار کتابِ این کشور و بریتانیاگردید..

ناتور دشت، نخستین کتاب سلینجر ، در مدت کمی شهرت و محبوبیت فراوانی برای او به همراه آورد و بنگاه انتشاراتیراندوم هاوس (Random House) در سال ۱۹۹۹ آن را به‌عنوان شصت‌وچهارمین رمان برتر سده بیستم معرفی کرد.

فرانی و زویی، نُه داستان (در ایران با عنوان دلتنگی‌های نقاش خیابان چهل و هشتم (یکی از داستان‌های آن) ترجمه و منتشر شده) تیرهای سقف را بالا بگذارید نجاران و سیمور: پیشگفتار، جنگل واژگون، نغمه غمگین، هفته‌ای یه بار آدمو نمی‌کشه و یادداشت‌های شخصی یک سربازاز جمله آثار کم‌شمارِِ سلینجر هستند.

رمان‌ها و داستان‌های بلند سلینجر

ناتور دشت؛ ، 

فرانی و زویی، 

تیرهای سقف را بالا بگذارید نجاران و سیمور: پیشگفتار،    

جنگل واژگون، 

شانزدهم هپ‌ورث ۱۹۲۶، 

مجموعه داستان‌ها

دلتنگی‌های نقاش خیابان چهل و هشتم، 

هفته‌ای یه بار آدمو نمی‌کشه، 

نغمه غمگین، 

یادداشت‌های شخصی یک سرباز، 

دختری که می‌شناختم، 

شانزدهم هپ ورث

14. الیف شافاک

الیف شافاک در استراسبورگ فرانسه از والدینی ترک به دنیا آمد و پس از جدایی والدین به همراه مادرش به ترکیه بازگشت. الیف شافاک از دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا لیسانس روابط بین‌الملل و فوق لیسانس مطالعات زنان و دکتری علوم سیاسی گرفت. الیف شافاک در هنگام تحصیل در دوره فوق‌لیسانس، اولین کتاب داستانش را در سال ۱۹۹۴ و در سال ۱۹۹۷ هم رمان دومش را منتشر کرد. پس از اتمام دوره دکترا به استانبول آمد و آینه‌های شهر را نوشت. شافاک در سال‌های ۲۰۰۴۲۰۰۳ با درجه‌ی استادیاری در دانشگاه میشیگان و بعد در بخش مطالعات خاور نزدیک دانشگاه آریزونا مشغول به کار شد و از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نیز ستون‌نویس روزنامه‌ی زمان بود.

الیف شافاک ۱۰ رمان به انگلیسی و ترکی و فرانسوی منتشر کرده‌است که برخی از آنها هم به فارسی ترجمه شده‌است

آثار الیف شافاک

۱. آناتولی ای برای چشمهای بد (۱۹۹۴)

۲. پنهان (۱۹۹۷)

۳. برزخ (۱۹۹۸)

۴. صوفی (۱۹۹۸)

۵. آینه‌های شهر (۱۹۹۹)

۶. مَحرم (۲۰۰۰)

۷. شپش پالاس (۲۰۰۶)

۸. تقدس نخستین دیوانگی‌ها (۲۰۰۴)

۹. حرام‌زاده استانبول (۲۰۰۶)

۱۰. ملت عشق (۲۰۱۰)

۱۱. شرافت (۲۰۱۱)

۱۲. من و استادم (۲۰۱۳)

۱۳. شیر سیاه

۱۴. اسکندر

۱۵. بعد از عشق

۱۶. سه دختر حوا (۲۰۱۶)

15. میلان کوندرا

میلان کوندرا نویسنده اهل چک ۱ آوریل ۱۹۲۹ در برنو،چکسلواکی بدنیا آمد.

علاقه کوندرا به موسیقی در بسیاری از آثار او به‌ ویژه رمانشوخی پیداست. میلان کوندرا شعرگویی را از ۱۴ سالگی آغاز کرد .

نخستین مجموعه شعر میلان کوندرا با نام «انسان؛ بوستان پهناور» (یا انسان؛ بوستانی عظیم) که خوش‌بینی موجود و ادبیات دولتی را مورد انتقاد قرار می‌داد در ۱۹۵۳ چاپ شد. در ۱۹۵۵ شعر بلندش «ماه می‌گذشته» و بلافاصله بعد از آن دومین و آخرین مجموعه شعر او با نام «تک‌گویی» که در آن رفتارها و کردارهای انسانی و روابط عاشقانه بی‌پرده بازنمایی می‌شدند در ۱۹۵۷ منتشر شدند.او در سال ۱۹۶۰ گزیده اشعار گیوم آپولینر و تحلیلی از آن‌ها را چاپ کرد .

میلان کوندرا اولین رمانش به نام شوخی را در سال ۱۹۶۷ نوشت. 

در ۱۹۸۴ کتاب سبکی تحمل‌ناپذیر هستی (در فارسی بار هستی ترجمه شده‌است) را نوشت. این کتاب محبوب‌ترین کتاب کوندرا به حساب می‌آید

سه رمان بعدی او، آهستگی (۱۹۹۵)، هویت (۱۹۹۷) و جهالت(۲۰۰۰) باز هم نشان از دوره جدیدی در زندگی کاری میلان کوندرا بودند، نخست به این جهت که همگی به فرانسه نوشته شدند و بعد به دلیل اختصار نسبی آنها. میلان کوندرا سه مجموعه مقاله نیز چاپ کرده‌است: هنر رمان (۱۹۸۶)، وصایای تحریف شده (۱۹۹۳) و پرده (۲۰۰۵)

آثار میلان کوندرا

مجموعه داستان

عشق‌های خنده‌دار (۱۹۶۹)

دون ژوان 

رمان

شوخی (۱۹۶۷)

 مهمانی خداحافظی (۱۹۷۲)

والس خداحافظی (۱۹۷۲) 

.زندگی جای دیگریست (۱۹۷۳)

کتاب خنده و فراموشی (۱۹۷۸)

بار هستی (۱۹۸۴) – ترجمه پرویز همایون‌پور – نشر گفتارجاودانگی (۱۹۹۰) 

آهستگی (۱۹۹۵)

هویت (۱۹۹۸)

جهالت (۲۰۰۰)

جشن بی معنایی (۲۰۱۳)

کلاه کلمنتیس 

وصایای تحریف‌شده

16. هاروکی موراکامی

هاروکی موراکامی نویسنده ژاپنی ۱۲ ژانویه ۱۹۴۹ در کیوتو که یکی از شهرهایژاپن است به دنیا آمد.

در ۲۳ ژوئن ۱۹۹۶، او اولین اولتراماراتن خود را که یک مسابقهٔ ۱۰۰ کیلومتری در اطراف دریاچه ساروما در هوکایدو ژاپن انجام داد. هاروکی موراکامی رابطه‌اش را با دویدن در خاطراتی که در سال ۲۰۰۸ در کتابی تحت عنوان What I Talk About When I Talk About Running نوشته بازگو کرده‌است.

در سال ۱۹۸۲، رمان تعقیب گوسفند وحشی از او منتشر شد که در همان سال جایزه ادبی نوما را دریافت کرد.

در سال ۱۹۸۵، کتاب سرزمین عجایب و پایان جهان را منتشر کرد که جایزه جونیچی را گرفت. رمان «جنگل نروژی» که گاه به اشتباه «چوب نروژی» نیز ترجمه می‌شود، در سال ۱۹۸۷ از موراکامی منتشر شد.

او در سال ۱۹۹۶ جایزه یومیوری را گرفت و در سال ۱۹۹۷ رمان زیرزمینی را منتشر کرد.

موراکامی وقتی که ۲۹ ساله بود، شروع به نوشتن داستان کرد.ایده و فکر نوشتن اولین رمانش به نام «به آواز باد گوش بسپار» در سال ۱۹۷۹، وقتی به او الهام شد که در حال تماشای یک بازی بیس‌بال بود. در سال ۱۹۷۹ این رمان منتشر شد و در همان سال جایزه نویسنده جدید گونزو را دریافت کرد.

یک سال بعد در سال ۱۹۸۰ رمان «پین‌بال ۱۹۷۳» را که قسمت دیگری از سه‌گانه موش صحرایی بود منتشر کرد.  

در سال ۱۹۸۵، هاروکی موراکامی کتاب «سرزمین عجایب و پایان جهان» را نوشت که فانتزی رویایی که عناصر جادویی کار او بود را تبدیل به چیزی بیشتر و جدیدتر در سبک نوشتنش تبدیل کرد.

آثار هاروکی موراکامی

به آواز باد گوش بسپار

پینبال، ۱۹۷۳

تعقیب گوسفند وحشی

سرزمین عجایب و پایان جهان

جنگل نروژی

رقص رقص رقص

سرگذشت پرنده کوکی

جنوب مرز، غرب خورشید

دلدار اسپوتنیک 

کافکا در ساحل

پس از تاریکی 

مجموعه داستان اسرارآمیز توکیو

سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش
59 دیدگاه برای لک لک بوک ثبت شده است
 1. Very nice article. I absolutely love this site. Keep writing!

 2. ריפיון הגוף מגיע לאחר העיסוי בקרית אתא, אך לאורך העיסוי המטופל לעיתים ירגיש חוסר נוחות ומעט כאב בשל הלחיצות.
  בהצלחה, מקווים שנצליח לעזור לכם למצוא עיסוי ארוטי
  בקרית שמונה שעונה על הציפיות שלכם.
  עיסוי מפנק ומקצועי לביתך ולמלון או אצלנו במקום פרטי.
  אצלנו באתר מבחר ענק של דירות דיסקרטיות ברמת גן לבחירתך .

  המבחר הקיים בירושלים הינו אותו מבחר הקיים בכלל האזורים מכיוון שהבחורה תישלח מאזור המרכז.
  נערות ליווי בירושלים שונות מבחורות ליווי בעולם המציעות גם עיסוי חושני המביאים
  תחושה עמוקה של שלווה ורוגע לאדם.

  בזמן שאתה מחייג דמיין את כל האפשרויות שערב של עיסוי מפנק על ידי בחורה מקצועית פותח עבורך ותדע
  שעיסוי אירוטי בכפר סבא עולה על כל דמיון.
  יש אפשרות להזמין שירותי ליווי בחולון שיגיעו עד אליך לבית מלון, או להעדיף לקיים את הפגישה בדירות
  דיסקרטיות שגם יהיו זולות יותר.
  את הבילוי בחולון אפשר לקיים בחדרים לפי שעה ובדירות ייעודיות.

  כל השירותים הללו הפכו את שירותי הליווי לפופולרים.

  ERO-SEXY מביא לכם נערות ליווי איכותיות, ככה זה עובד
  בפועל, כשאתם בוחרים פורטל שלוקח
  אחריות על כל השירותים שלכם זה יכול להפוך קל
  וטוב יותר. עיסוי עד הבית בבת ים, עיסוי בחולון, עיסוי בראשון לציון, מביא את הפעילות האהובה כל
  כך אל המקדש הפרטי שלכם.

 3. Good write-up. I absolutely love this site. Stick with it!

 4. Unserak گفت:

  Get free shipping when you order today buy cialis generic online Barbera L, et al

 5. oppogma گفت:

  Planet Waves Mini Headstock Tuner PW-CT-12 NS generic cialis cost

 6. imantee گفت:

  order cialis What is the most important information I should know about ALYQ

 7. oblitle گفت:

  We didn t o on 50mg, so we are hoping that this second round at 100mg will. how much is 100mg of clomid

 8. Fakepioke گفت:

  minocycline vs doxycycline Some of the red spots did heal after a few days but some still remained.

 9. גם אם תזמינו עיסוי מפנק בגבעתיים לבית המלון
  שבו אתם שוהים בבירה, האווירה
  תשתנה, האורות יתעממו ונרות ריחניים יהיו בכמה פינות
  החדר, אתם תשכבו רק עם מגבת על גופכם שתרד אט, אט, ככל שהעיסוי יעבור לחלקים השונים בגוף.
  גם אם תזמינו עיסוי מפנק לבית המלון בגבעתיים שבו אתם שוהים
  בבירה, האווירה תשתנה, האורות
  יתעממו ונרות ריחניים יהיו בכמה פינות החדר, אתם תשכבו רק עם מגבת על גופכם שתרד אט, אט, ככל
  שהעיסוי יעבור לחלקים השונים בגוף.

  גם אם תזמינו עיסוי מפנק בחדרה לבית המלון שבו אתם שוהים בבירה,
  האווירה תשתנה, האורות יתעממו ונרות ריחניים יהיו בכמה פינות החדר, אתם תשכבו רק עם מגבת על גופכם שתרד אט, אט, ככל שהעיסוי יעבור לחלקים השונים בגוף.
  זוהי עובדה ידועה ולכן, זוגות באים לקבל
  טיפול של עיסוי מפנק בגבעתיים , או בכל אזור
  אחר בארץ תוכלו לבחור את המעסה על פי האזור שבו אתם גרים.
  עיסוי אירוטי בתל אביב מפנק ומושקע להענקת חווית עיסוי מענגת
  תוכלו למצוא בפורטל סקס אדיר בעמוד הבא, אז להנאתכם מחכים ?
  מסאג’ איכותי ומרגיע. מסאג’ איכותי ומרגיע בדירה פרטית ודיסקרטית בתל
  אביב, הרבה סבלנות והשקעה לכל מטופל,
  בעיסוי יוקרתי ואישי מחכה לך לחוויה
  של פעם בחיים.

 10. הסוויטה מפוארת עם בריכת שחייה
  פרטית וגקוזי ספא מפנק, מתאים לנופש
  עד 6 אורחים. בנוסף אורחים מוזמנים ליהנות במסעדת שף בכפר שמתמחה במטבח
  צרפתי. כנען וילאג’, מלון ספא בוטיק, ממוקם בכפר חד-נס הקטן והצפוני, ליד רמת הגולן.
  לקראת חגיגות יום הולדת לאדם קרוב, הצעות נישואין, ימי נישואין או
  כל יום אותו תרצו לציין כיום מנוחה נעים ומפנק – הרשו לנו להמליץ לכם על
  בילוי במרכז ספא רמת הגולן אשר יאפשר לכם וליקיריכם לנוח, לנשום וליהנות מאוד.
  חורף 2020 עשה נפלאות במוקדי הטבע המרהיבים של רמת הגולן, ואתם בהחלט יכולים
  להנות משלל פעילויות-חוץ בצפון,
  בין אם אתם מטיילים ביחד כזוג או כמשפחה.
  בישוב מבחר אתרי ספא יוקרתיים,
  בהחלט שווי ביקור. ספא מרום הגולן שוכן במושב נטור ברמת
  הגולן. בקתות משי – בקתות משי במושב
  מעונה מציעות 3 בקתות עץ יפיפיות, בריכת שחיה, ג’קוזי ספא,
  סאונה יבשה ועוד, לחצו כאן לפרטים מלאים.
  אחוזת אמיגוס – אמיגו 1 – בריכת שחייה מרווחת, בריכת זרמים מחוממת
  ומקורה, סוויטה יוקרתית ועוד..
  סוויטת אריה – ARIA – סוויטת אריה,
  סוויטה יוקרתית במיוחד בגליל העליון, מושב דלתון.
  סוויטת אינסוף – רוצים לצאת לנופש יוקרתי הכולל אינסוף אטרקציות מפנקות?
  ספא בצפון באווירה שונה ואחרת, אל מול נופים עוצרי נשימה, מכון ספא
  מול הים, או אל מול נוף הרים ובסמוך למוקדי אטרקציות אחרים.

 11. equalycle گفت:

  cialis 10mg Every individual prescription drug label and package insert entry contains a unique identifier which can be used to secure further details directly from the U

 12. במלון אינדיגו, בעל סטנדרטים בינלאומיים.
  חשוב לבדוק מולו כי הוא מחזיק בהכשרה מתאימה, כי הוא בעל ניסיון ספציפי בסוג העיסוי שאתם רוצים לקבל וכי
  הוא מחזיק בתעודות המעידות על
  לימודיו. כשאתם מתעניינים לגבי עיסוי בבאר
  שבע , דעו כי פתוחות בפניכם שתי אפשרויות עיקריות: עיסוי בבאר שבע המתבצע בבית הפרטי שלכם או עיסוי בחולון המתבצע בקליניקה
  פרטית. עיסוי בתל אביב יכול להגיע גם למשרד שלכם או
  לבית הפרטי שלכם. ממקום במרכז תל
  אביב, במלון דיוויד אינטקונטיננטל, מלון יוקרה בתל אביב!
  מלון בוטיק בתל אביב, מבנה מחודש ועדכני,
  חווית אירוח מפנק! הפוסט ספא בוטיק A23 הופיע לראשונה ב-אייספא: ספא, מסאז, עיסוי.
  הפוסט ספא סוויטת גורדון הופיע
  לראשונה ב-אייספא: ספא, מסאז, עיסוי.
  מלון ספא האוס מציעה לכם ספא, לינה
  מפנקת ואווירה קסומה. נערות ליווי בירושלים בתמונות אמיתיות להזמנה
  לביתך / מלון לחוויה אירוטית ומלאת תשוקה.
  במקרים כאלו אתם יכולים לסמוך על
  נערות ליווי בבת ים, הן יכולות להיות
  הפרטנריות המושלמות לאירועים מסוג זה.

 13. קליניקות מודולריות מותאמות לצרכי הרופאים והמטופלים.
  קליניקות להשכרה מיועדות למטפלים
  מכל הקשת: פסיכולוגים, עובדים סוציאלים, רופאים, פסיכיאטרים, פסיכותרפיסטים, מגשרים, מאמנים, נטורופתים, יועצי תזונה, קלינאי תקשורת ועוד.
  הקליניקות מיועדות למטפלים
  ומטופלים אשר חשובה להם האנונימיות, לצד מיקום נעים – בשכונת רמב”ם הוותיקה והנעימה ביותר, בלב גבעתיים. נציין כי משרד הבריאות אפשר עד כה (יולי, 2020) למטפלים לעבוד ברצף ולפגוש מטופלים בכל תקופת הסגר, כיוון שטיפול רגשי הינו חיוני. יש אנשים שמחפשים עיסוי אירוטי במרכז כי הניצוץ הרומנטי בבית כבר לא כמו פעם. השאלה היא איך מוצאים עיסוי אירוטי ברמה גבוהה ומה כדאי לבדוק. הרפייה מלאה – הסיבה הראשונה מדוע תרצו לבלות עם עיסוי אירוטי מנשים חושניות היא הטיפול המיוחד והמפנק אשר מביא אתכם להרפייה מלאה. אנחנו מציעים לכם את החדרים האיכותיים ביותר באזור כפר סבא, אשר יאפשרו לכם חופשה רומנטית, קצרה ואינטימית, וזאת עם שמירה על רמה מלונאית ברמה הגבוהה ביותר. הדירות כוללות כניסות פרטיות ורחוקות מעיני המתבונן וזאת על מנת לאפשר פרטיות מוחלטת ללקוח ולנערה.

 14. במהלך העיסוי נעשה שימוש בשמנים מיוחדים
  החיוניים לגוף שלנו ומסייעים בהרפיית השרירים והזנת הגוף.
  עיסוי בראשון יכול להקנות לכם הרבה מעבר לטיפול גופני ויתרונות לגוף אלא גם יתרונות לנפש.
  מחפש דירה דיסקרטית בראשון לציון?
  במידה ואינכם ספורטאים כדאי לקחת יום
  כיף בספא ראשון לציון לפחות פעם בחודש-חודשיים ולהשקיע קצת בעצמכם ובבריאות שלכם.
  כמו כן במידה ואתם מחפשים אחר אטרקציה מלהיבה
  בעת שאתם נופשים באזור תוכלו ליהנות מיום
  כיף במתחם הספא המומלץ שלנו בראשון לציון וליהנות
  לא רק מעיסוי מקצועי אלא מכל מתחמי הספא במקום.
  כיף ענק, שמומלץ מאוד גם לילדים ומשפחות.
  מסאז בראשון לציון נותן שירותי
  עיסוי על ידי אנשי מקצוע טובים מאוד.
  אתם לא המצאתם את זה, נערות ליווי מתורגלות מאוד
  באירועים עסקיים והן משתלבות שם כמו דג במים.

  זה בגלל שפאדיחה להזמין שירותי מין
  אל בית המלון; לא נעים כאשר הן
  נכנסות לקבלה ושואלים אותן לאיזה חדר ואז כולם רואים מי הזמין נערות ליווי.
  חדר הטיפולים אותו אני מנהלת נמצא בקאנטרי קלאב “גלי הדר” בראשון לציון.

 15. קוקסינליות בכפר סבא על אם הדרך בין מרכז לצפון, בין המושבים
  והישובים בדרך, נמצאת כפר סבא,
  עיר תוססת ומלאה בגוונים שונים של אנשים.
  ניתן לקבל פירוט על כל בחורה אשר יכלול
  האם היא רלוונטית לצפון, דרום או מרכז הארץ, קצת על הניסיון שלה והחוויה שהיא
  יכולה להעניק לך ומספר טלפון בו ניתן לקבל
  עוד פרטים ולהזמין לעצמך שלווה מעוררת.
  כל מה שאתם צריכים לעשות זה להיכנס לפורטל Ymassag לאזור מטפלים
  בעיסוי, שם תמצאו שלל מעסים מקצועיים המציעים את שירותיהם.
  זה יכול להיות עיסוי פרטי ליחידים, עיסוי לזוגות ואפילו להזמין מספר מעסים לאירוע מסוים כמו מסיבת רווקים/רווקות, אירועי חברה וכד’.
  עיסוי ברעננה לאנשים מסורתיים – האם אפשרי?

  עיסוי ברמת-גן לאנשים מסורתיים – האם אפשרי?
  אחת ולתמיד – איך למצוא עיסוי ארוטי בכפר סבא?
  על כן, אנו רוצים לחלוק אתכם כמה טיפים
  חשובים שיעזרו לכם למצוא עיסוי ארוטי בכפר
  סבא בכל פעם שתחפשו את השירות הזה.
  לבסוף, על מנת שתוכלו להגיע לכל טיפול של עיסוי
  ארוטי בכפר סבא מוכנים ותפיקו ממנו את המקסימום שהוא
  מציע, חשוב לנו לחלוק אתכם גם מדריך
  קצר עם ההכנות שאסור לפספס. רוצים
  לקבל בודי מסאז’ בכפר סבא רעננה?

 16. תוכלו להתחיל את היום באחד ממסעדות
  הטובות שיש באזור אשקלון,
  להמשיך למתחם ספא או מתחם קניות בקרבת
  מקום ולאחר מכן לסיים בצימרים באשקלון..
  לה פיאסטה חדרים לפי שעה בבאר שבע, מתחם המציע סוויטות מבודדות לזוגות בלבד עם גקוזי פרטי להשכרה לפי שעות בבאר שבע,
  הזמינו עכשיו! המבוגרים יותר לא יכולים
  להיות פעילים עם הפרטנרית הרבה שנים.
  לרוב, התהליך כולל שרירים הנמצאים בסביבה הקרובה של
  הקטע הנגוע, כמו גם שרירי הגפיים, אשר, בתנועה, יכולים להחמיר את הבלוק.

  בסקס אש, תוכלו להנות מרשימה של נערות ליווי באילת הפועלות בעיר, אשר ירעננו לכם את החופשה ויהפכו אותה לבלתי נשכחת.

  הגעתם למקום הנכון, אתר תל אביב הום הינו
  אתר אשר נותן לכם את כל האטרקציות בתל אביב והסביבה.
  סדר היום של הרוב תושבי תל אביב הוא תוך באבק תמידי עם השעון.
  נופש עם הילדים והאישה? כי אילת היא אכן עיר נופש ותיירות, וזו ההזדמנות שלך להרגיש תייר במלוא
  מובן המילה. אם בא לך סקס מטורף ממש עכשיו, ואתה נופש באילת
  או אולי אפילו מתגורר באילת, אתה צריך נערת ליווי באילת,זמינה, איכותית ומקצועית!

 17. אנשים שנהנים מעיסוי שוודי מדווחים שהם מרגישים
  מלאי אנרגיה לאחר עיסוי במרכז ואף מצליחים לישון טוב
  יותר בלילה. יש לכם מספר שעות קצר במיוחד
  לבילוי עם בן או בת הזוג שלכם,
  או שאתם מחפשים מסיבת רווקים אינטימית במיוחד, האם חשבתם לשכור למספר שעות דירות דיסקרטיות בבית שמש
  או ללכת לראות דירות דיסקרטיות במרכז?
  לא משנה אם מדובר בסיום של מסיבת רווקים מטורפת או בתחילתו
  של ערב חול פשוט, עיסוי אירוטי בכפר
  סבא הוא הדבר שיהפוך אותו מעוד
  ערב לערב שייחרט בזיכרונך לנצח.
  אתם לא צריכים לצאת מהבית או
  לקום מהכורסא כדי להזמין עיסוי אירוטי.
  עיסוי אירוטי בהרצליה לגברים וזוגות, כל הפינוקים האינטימיים
  שתמיד חלמתם אליהם מחכים לכם באתר!
  באתר תמצאו גם שירותי נערות
  ליווי לפגישות עסקים וכך תוכלו לדעת שלא תישארו
  לבד אפילו רגע אחד. ישנן מדינות רבות שבהן
  הנערות מדברות אך ורק את השפה המקומית וזה יוצר
  בעיה בעיקר כאשר מציעים שירותים לתיירים
  מחו”ל ולאנשי עסקים מחו”ל. במדינות רבות
  ניתן למצוא אך ורק נערות ליווי מקומיות בעלות מאפיינים זהים.
  אנשי עסקים רבים נעזרים בשירותיהן, והם אשר מרבים בנסיעות לחו”ל ומבקרים במדינות שונות הם הראשונים להעיד על הרמה הגבוהה של הנערות בארץ.

 18. מנגד, כל עוד תקבלו עיסוי בחולון בלבד לאורך כ-45 דקות ועד שעה, המחיר שתצטרכו לשלם
  יהיה נוח הרבה יותר ויהפוך את חווית העיסוי לנגישה גם לכם!
  מכף רגל עד הראש לאורך כל הגוף.

  הנערות ליווי בחולון יודעות טוב- טוב מה לעשות עם הגוף המשגע להן.
  אני יכול לעשות בגלל מהוואי, העסיסי החם שליוהחליק
  דומה בהקדם הנוסף הושיט לו את האצבע שלי בסמוך למצלמה, אני צריך אותך דרך שירותי
  ליווי להתמודד עם זה כמו שרק אתה יכול.
  דרך האתר תוכלו להשוות בין המחירים של
  דירות דיסקרטיות בטבריה, צימרים בכנרת וחדרים בבית מלון.
  רוצים פרטים על דירות דיסקרטיות ברעננה-כפר סבא?
  נסו בעצמכם. איפה יש דירות
  למימוש מפגשים ארוטיים? בחורות סקסיות ומענגות למימוש פנטזיות ויצרים גבריים.

  אין זמן טוב יותר מאשר עכשיו. ומתברר כי המין החלש הוא למעשה
  חזק יותר ועמיד יותר מאשר חזק יותר,
  כי במשך מאות שנים אנחנו לא אפשרנו לגברים להשתלט עלינו.
  אנחנו צריכים לבחור, אם כי אם אתה
  מסתכל על הסטטיסטיקה, הבחירה עדיין נשארת לאיש, וזה לא
  יהיה לטובת ברונטיות, שיער חום או ג ‘ ינג ‘
  ים. נערות סקס ליווי בחולון לעיסוי שלנו יודעות לענות על כל דרישה של לקוחות עניני טעם.
  לידיעתך כל התמונות של הבנות
  הסקסיות באתר אמיתיות ב-100%, בחר נערה בחולון באתר סקס אדיר ואנחנו
  מתחייבים שזאת הבחורה שתיפגש איתך במקום.

 19. כיף, זה כיף צרוף, הן מגיעות לאן שרק
  תבחרו או שאתם מגיעים לאן שאתם קובעים מראש והבילוי שלכם
  מתחיל לתפוס משמעויות שלא
  הכרתם, כאן ועכשיו קוקסינליות בקריות.
  ההבדל הוא שבנות אלו בדרך כלל לא מזמינות
  את הגבר אליהן, בעוד נערות ליווי עצמאיות מגיעות לבקר את הגבר.
  מהבחינה הזו אתם יכולים להיות בטוחים שאתם מקבלים את הטוב ביותר.
  נערות ליווי מעניקות לכם את הריגוש
  שאתם מחפשים, את האדרנלין ואת הפורקן לצרכים ורגשות.
  בדירות דיסקרטיות בירושלים נוקטים בכל האמצעים על
  מנת להבטיח את הדיסקרטיות והפרטיות של האנשים אשר מגיעים לבלות בהן.

  דירות דיסקרטיות בבאר שבעדירות דיסקרטיות באר שבע בישראל.
  ספא מפנק בבאר שבע כל האזורים חיפה והצפון הרצליה חדרה תל אביב חולון בת ים ירושלים ראשון לציון רחובות גבעתיים אשדוד / אשקלון רמת גן ופתח תקווה באר שבע רמת הגולן
  נתניה / השרון כפר סבא/ רעננה בית שמש קרית שמונה / … שירותי הליווי
  בפורטל המבוגרים Tut מדברים על נערות ליווי
  להזמנה לביתכם / בית מלון בלבד
  ומסתמכים על כך שיש לכם מיקום בו תרצו לארח
  את נערת הליווי שתגיע אליכם.
  שירותי סקס ליווי בבת ים ללא מין
  הם באמצעות הזמנה טלפונית אלייך לבית הפרטי או לבית מלון והכול באופן דיסקרטי בבת ים
  לחלוטין. נערות ליווי בדרום נמצא בחדר בבית מלון?
  הפתרון שאנו ממליצים הוא בילוי עם נערות ליווי.

 20. חברת “Kafri Drive” מובילה שנים בתחום תרבות
  הנהיגה והחוויות המוטוריות. חברת פסגות נכסים פועלת בתחום
  הנדל”ן שנים רבות ונחשבת לחברה מובילה בתחום הנדל”ן.
  לחברה ציוד חשמלי חדיש ומשוכלל. חברת מגן אש
  מספקת ציוד לכיבוי אש עבור לקוחות פרטיים ועסקיים בהתאם להנחיות
  מכבי אש כבאות והצלה.מתמחים בעיקר בהתקנת ספריקלרים,מטפים,גלאי
  עשן.עובדים בפריסה ארצית. אצלנו במתוקתק השכרת ציוד תמצאו את כל מה שאתם צריכים לכל סוג אירוע שאתם מארגנים.

  ג’וליה יכולה להביא לך הנאה ולהגשים לך את הפנטזיות בדרך שתמיד רצית.
  בחורה אוקראינית בלונדינית הגיעה לדרום הארץ לבלות מחפשת את הגבר
  שיספק לה הנאה מתמדת. אך
  אם אתם מעוניינים בעיסוי מפנק בהרצליה לצורכי הנאה
  ורגיעה או לרגל אירוע שמחה מסוים, תוכלו לקרוא במאמר זה על שלושה סוגי
  עיסויים אשר מתאימים למטרה זו ויעניקו לכם יום בילוי מפנק ואיכותי במיוחד אשר סביר להניח שתרצו לחזור עליו שוב כבר בשנה שאחרי.

  יש אנשים שמחפשים עיסוי אירוטי במרכז כי הניצוץ הרומנטי בבית כבר לא כמו פעם.
  יש לכם מספר שעות קצר במיוחד לבילוי עם בן או בת הזוג שלכם,
  או שאתם מחפשים מסיבת רווקים אינטימית במיוחד, האם חשבתם לשכור למספר שעות דירות דיסקרטיות
  ברחובות או ללכת לראות דירות דיסקרטיות במרכז?

 21. כל השירותים והמודעות באתר הן ללא מין!

  ללא מין וללא הרפיה (דירה פרטית).
  כל סוגי עיסוי שוודי קלאסי,מרגיע,משחרר
  באווירה נעימה מזמינה אותכם להתפנק בקליניקה פרטית.
  אנו מתעסקים עם כ13 סוגי שיער אשר נאספים במספר מקומות בעולם.
  במסיבת הרווקים. למשל אתם יכולים להעניק לגבר במתנה בילוי עם נערת ליווי בדירה דיסקרטית, אפשר אפילו
  לעשות זאת בהפתעה. דירה דיסקרטית כאמור
  זהו ״דירת מבטחים״ בה תוכל להיפגש עם מטפלות
  האהובות עליך, הרצויה לך, זאת שנמצאת
  בדירה דירות דיסקרטיות בראשון לציון ובכלל, זאת דירה בה המעסה האירוטית מתגוררת או בה היא עובדת.
  עמוד הבית / עיסוי אירוטי בראשון
  לציון. לבסוף, על מנת שתוכלו
  להגיע לכל טיפול של עיסוי ארוטי בראשון לציון מוכנים ותפיקו ממנו את
  המקסימום שהוא מציע, חשוב לנו לחלוק אתכם גם
  מדריך קצר עם ההכנות שאסור לפספס.
  טיפול עם שמנים חמים וארומטיים יש אפשרות לעיסוי עם כוסות
  רוח ואבנים … הנאה של טיפול מובטחת !
  אך אם אתם מעוניינים בעיסוי מפנק בבאר שבע לצורכי הנאה ורגיעה או לרגל
  אירוע שמחה מסוים, תוכלו לקרוא במאמר זה על שלושה סוגי עיסויים אשר מתאימים למטרה זו ויעניקו לכם
  יום בילוי מפנק ואיכותי במיוחד
  אשר סביר להניח שתרצו לחזור עליו שוב כבר בשנה שאחרי.
  מדובר על עיסוי שהתמחור שלו יקר יותר (מחיר כפול ממחיר של עיסוי רגיל),
  אך מדובר על עוצמות אדירות של הנאה.

 22. מסאג’ משחרר ומפנק ברמת גן.
  מסאג’ אירוטי בבת ים בזמן שנוח לך, באמצע
  השבוע, בסוף השבוע, מתי שאתה פנוי, אפילו כשיש לך שעה פנויה ולא יותר.
  מחפשים עיסוי מסאז בבת ים? היכנס ומצא המלצות גולשים, חוות דעת ומידע מקצועי אודות עיסוי
  וטיפול ספא בחיפה. דפי זהב יסייע
  לך בבחירת עיסוי תאילנדי, עם חוות דעת גולשים, מחירון, פורום מומחה ועוד!
  באתר דפי זהב משולבים מאות מחירונים
  המשקפים מחירים מקובלים בענפים השונים במשק הישראלי.
  קריית האמנים נמצאת במרחק של פחות
  מ-5 דקות הליכה, ומוזיאון התנ”ך הישראלי נמצא במרחק של 300 מ’ מהמלון. הגעתם לאתר 0LOFT אינדקס חיפוש חדרים לפי שעה המרכז עבורכם חדרים להשכרה באזור באר שבע, מצאו תוך כמה דקות חדר להשכרה, מגוון של חדרים לופטים ווילות. בנוסף, גם זוגות דיסקרטיים הם כאלו שלא נשואים ומעוניינים להתבודד ביחד לכמה שעות, בלי רגשי אשם ובלי חשש להיתקל במישהו לא רצוי באזור. לצורך כך ניתן להיכנס לפורומים מקצועיים ברחבי הרשת ולשאול שם אנשים אובייקטיביים לגבי עיסוי ארוטי בהרצליה באזור. התייעצות בפורומים: תהיו בטוחים שממש כמוכם, עוד רבים חיפשו בעבר עיסוי ארוטי בהרצליה ועוד רבים יחפשו זאת בעתיד.

 23. רצוי לתת עדיפות למקום אמין ולקבל המלצות מלקוחות קודמים.
  בתיאום אחד מול נשים ופורטל הפועל 24 שעות
  תוכלו גם אתם לצאת מעבדות לחירות
  ולקבל את ההנאות של החיים עם נערות
  שוות במיוחד שלא רק נראות טוב
  בתמונה. אם בא לכם להתפנק
  עם בחורה תוכלו לצאת לאחד המועדונים ולנסות להכיר שם בחורה אשר
  תמצא חן בעיניכם ואיתה תוכלו לבלות באינטימיות.
  אתם עשויים להתבלבל ולחשוב שאולי הם אינם אוהבים לבלות
  עם נערות אבל זה ממש לא נכון.
  אלה הם מניעת מחלות וטיפול
  במחלות. אלה גברים אמיתיים,
  שרוצים לקחת את כל מה שאפשר מהחיים ולהנות עם
  נערות ליווי בצפון עד עור הבוקר.
  כל שנשאר לעשות כעת זה לבחור את הבחורה המתאימה מתוך אותן נערות ליווי בחיפה
  וליהנות מזמן איכות מפנק ומהנה בחברתה.
  רק דמיינו לעצמכם איך אתם הייתם
  מרגישים אם הייתם מקבלים מתנה עיסוי מפנק בהשרון והסביבה
  . מרגוע לנפש: מעבר ליתרונות הפיזיים המובהקים, שווה לדעת שלעשות עיסוי ארוטי
  בנתניה זאת גם דרך נפלאה ובטוחה להרגיע את הנפש שגם היא
  מתעייפת ונשחק בשגרה. זו דרך נפלאה לפנק את בן/ בת הזוג, את ההורים או חברה קרובה.

 24. המציע טיפול עמוק בשרירים תפוסים, כאבי צוואר וגב ובעוד נקודות כואבות בגוף.

  טיפול באמצעות עיסוי מפנק בירושלים
  הוא זה שיחזיר את גופך לאיזון וכן גם הנפש
  תהיה מאוזנת יותר. באמצעות המגע המקצועי של המעסה, ניתן יהיה להרגיש את האזורים התפוסים ולשחרר אותם באמצעות עיסוי או באמצעות לחיצות או עיסוי עמוק יותר באמצעות שמנים
  אתריים בעלי ריח נעים ויתרונות בריאותיים
  ומרפאים. העיסוי הצרפתי מאוד נעים למטופל .
  מעבר לכך, מאחר ומדובר על עיסוי מפנק בירושלים המבוסס על מגע של המעסה על גופכם, נעים יותר
  לדעת כי אתם נקיים. גם מבוגרים מחפשים חוויה משחררת ומענגת, לא
  מעט גברים מחפשים מגע נשי או חברה
  נשית, לערב מפנק שתזכרו להרבה זמן.
  חלקנו אוהבים מאוד מגע קרוב, צמוד והרבה.
  אזור הגליל המערבי, ונהריה בתוכו
  כמובן, התפתח מאוד בשנים האחרונות עקב מעבר תושבים אליו וכניסתו למפת התיירות של
  תושבי ישראל. בלוח הקליניקות תוכלו לחפש לפי אזור גיאוגרפי חלל שיתאים בצורה
  הטובה ביותר למרחב הטיפולי שתרצו לייצר.

 25. aspinee گفت:

  Ruben YkFqQcsuFXNzP 6 26 2022 п»їstromectol

 26. מקומות רבים מציעים חדרים דיסקרטיים בתשלום
  לפי שעה כאשר שם תוכלו לבלות יחד
  למספר שעות בלי הפרעות, בלי טלפונים רק
  אתם ובן או בת זוגכם ולשלב חוויה
  אינטימית וחושית שלכם בלבד או
  ביחד עם מסאג’ מפנק במיוחד על פי מה שתבקשו.
  אין ספק שכל גבר זקוק למעט חברה
  בחייו ועבור אנשים בררנים
  במיוחד, בעלי סטנדרטים גבוהים, השירות מהווה פלטפורמה מעולה לבחור על פי קריטריונים שונים מפגשים אצלי בנתניה.
  אין חברה טובה יותר מאשר נערות ליווי בראשון לציון – לוהט וחושני.
  במידה ומדובר באפליקציה מתקדמת ורחבה,
  תוכלו למצוא בין היתר גם מידע פרטני על
  נערות ליווי ערביות בראשון לציון.
  בין אם אתה מגוש דן או לא, כדאי לבדוק בראשון
  לציון. לא כל סוכנויות הליווי בראשון לציון
  זהות. ה”להיט” של הפנטזיות של גברים במשחקים אינטימיים הוא אחיות ש”מרפאות” אותם באמצעות טיפולים מיוחדים של דירות דיסקרטיות בראשון לציון.

  ראשון לציון הוא סוג של “פרבר” של גוש דן’ בדומה לאזורים
  אחרים בגוש דן, ראשון לציון היא ביתם של מגוון רחב של מסעדות, בתי קפה,
  חנויות וברים שכולם ידועים בשירות יוצא דופן שהופך את הפרבר הזה למקום נהדר לבקר בו.

 27. לא משנה אם מדובר בסיום של מסיבת רווקים מטורפת או בתחילתו של ערב חול פשוט, עיסוי אירוטי בפתח תקווה
  הוא הדבר שיהפוך אותו מעוד ערב לערב שייחרט בזיכרונך לנצח.
  אז אם שאלתם את עצמכם איך משיגים נערות ליווי,
  כאלה שבאמת מפנקות, אנחנו ממליצים לכם לנסות את שירותי הליווי שבאתר … זו בהחלט שאלה טובה, אם
  פעם שאלתם איך משיגים נערות
  ליווי לעיסוי ותרצו להשיג נערות עיסוי לוהטות, אולי
  כאן המקום והזמן לדבר על כך. שירותי ליווי בתל אביב- שירותי מין מקצועיים לגברים שיש להם
  סטנדרטים גבוהים! אינטימיות פיזית עשויה או לא עשויה להיות חלק מטיפולי שירותי ליווי,
  לכן, זהו סוג של שירות שבו שני אנשים באים יחד, ליהנות, לדבר, לצחוק ביחד ולהעביר
  זמן מרגש ביחד. ישנם מתחמי ספא הכוללים גם
  חמאם טורקי, שירותי קוסמטיקה ושירותים מתקדמים אחרים.
  עם זאת, אנחנו יודעים שלאתר ספא נקי ומומלץ, לבזבז
  זמן וכסף על נסיעה בפקקים וחיפוש חנייה, זו חוויה מייגעת.
  לא רוצים ללכת על סיכונים או החמצות בחיים?
  מסאג’ איכותי ומרגיע. מסאג’ איכותי ומרגיע בדירה פרטית
  ודיסקרטית בתל אביב, הרבה סבלנות והשקעה לכל מטופל, בעיסוי
  יוקרתי ואישי מחכה לך לחוויה של
  פעם בחיים. לאף אחד אין זכות
  להתערב לכם בחיים ולשאול האם ביליתם
  עם האישה או עם המאהבת. זוהי סביבה נוחה,
  נעימה וגם בטוחה ודיסקרטית לקיים בה כל סוג של בילוי עם בת הזוג או
  המאהבת.

 28. הפורטל היחיד אשר מספק פלטפורמת איתור וגיוס
  עובדים עבור ארגונים הפועלים בתחמי הטיפול, הרפואה והסיעוד הן עבור מוסדות המתמחים בטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי והן עבור מוסדות המספקים מענה רפואי למאושפזים כתוצאה ממגוון סיבות.
  שר”פ תל השומר הינו מרכז רפואי פרטי, שנמצא בסמוך למרכז הרפואי שיבא. בשר”פ תל השומר עובדים צוות המקצועי והמיומן ביותר של רופאי שיבא, ממרבית מקצועות הרפואה הקיימים.

  מי שרוצה להצטרף למרכז רפואי יוקרתי ומאובזר,
  המאפשר את המכשור והטכנולוגיה החדישים ביותר מוזמן להגיע לטופ
  מדיקל. אם לא מספיק שהמלון מדורג בתור מלון 5 כוכבים,
  ואם לא מספיק שהמלון כולל בתוכו בריכה שמשקיפה לים התיכון,
  קבלו את הספא ה-EXTRA מפנק במלון.
  כל דירה מתאפיינת בחדר מיטות גדול, חדר מקלחת
  מפנק ואווירה יוצאת דופן שתעיף את החוויה
  כמה רמות מעל לכל מה שחווית עד היום.

  לרוב חדרי טיפולים באשדוד כוללים כורסאות או ספות ואווירה נעימה ורגועה
  על מנת להעניק את הטיפול האולטימטיבי למטופל.
  המעסה מגיעה ירושלים עם מיטת מעסים, שמן עיסוי וחיוך על מנת שתוכל ליצור עבורכם את
  האווירה הטובה ביותר. וזאת ניתן לראות באמצעות אתר IROOM המציג מגוון רחב של צימרים
  לפי שעה ברמות אירוח שונות וכמובן גם יוקרתיות, ניתן להשכיר את הצימרים לשעתיים עד
  שלוש לרוב והדגש באירוח הוא על פרטיות ורומנטיקה.

  מולטיטסקיג פי.סי מציעה מגוון שירותי
  מחשוב, רשתות, אלקטורניקה ועוד בערים שונות באיזור המרכז עם אפשרות מתן שירות
  עד הבית.

 29. OffersVet گفت:

  Tamoxifen treatment, however, disrupted immunoprecipitable 4ICD ERО± complexes Fig stromectol 3 mg tablet

 30. Anitisy گفت:

  158 LACORYL SYNTHESIS Pycnogenol 60 mg Caja x 14 cГЎps best site to buy priligy Cholesterol, drug therapy, 154 p88

 31. Artificial intelligence creates content for the site, no worse than a copywriter, you can also use it to write articles. 100% uniqueness :). Click Here:👉 https://stanford.io/3FXszd0

 32. lorSeence گفت:

  Abstract Title Can homeopathic treatment slow prostate cancer growth can i drink alcohol while taking doxycycline dilantin can you take tylenol and benadryl at the same time The economic split between London and the rest of the country has an important electoral dimension

 33. GywoleJew گفت:

  E 2 inhibits p53 inducible p21 expression and apoptosis caused by resveratrol lasix cost The following year postage stamps were issued to mark the launch of Cedar 4, something Manougian describes as perhaps the most telling of expressions of pride in the project

 34. מבחר זמינות במרחק טלפון אחד מימך כל
  הנערות ליווי מעודכנות וחלקם עם תמונות
  אמיתיות. בסיכום היום, כשאתם בוחרים נערות ליווי בירושלים, אתם בוחרים את הנערות המדהימות שנראות בדיוק כמו בתמונה.
  נערות ליווי בירושלים, כמו באזור המרכז עובדות עם אוכלוסיה מגוונת (יהודים, מוסלמים ואפילו נציגים ממדינות זרות) – רובם ככולם
  משתמשים בשרותי ליווי בירושלים.

  באתר “בחורה בצפון” תמצאו שירותי ליווי בצפון הארץ
  בלבד, ולא במרכז, בירושלים
  או באילת. אם אתם נמצאים או גרים
  במרכז יש מספיק אתרים מומלצים באינטרנט בהם תוכלו
  להזמין נערות ליווי בתל אביב,
  בירושלים או באילת. אתם יכולים גם לקבל שירותים
  במגוון חלקי הארץ בפריסה ארצית
  אז לא משנה היכן אתם נמצאים – במרכז, בצפון או בדרום, לא תישלל מכם
  להיעזר בשירותי הליווי המקצועיים מהמגוון הרחב של נערות הליווי של סקסי גירלס.

  BEST ESCORT MODELS הוא לוח שירותי הליווי האמין
  ביותר ואחד מהגדולים והעדכנים ביותר שתמצא באזור צפון הארץ ובכלל.
  ברוכים לאתר BEST ESCORT MODELS נערות ליווי בצפון.
  עיסוי אירוטי בנס ציונה, עם אתה רוצה להיתפנק בעיסוי לוהט ביותר
  אז הגעת לאתר הנכון, כאן תקבל את השרות הכי מקצועי
  בארץ 24/7 ובכול רגע שרק תרצה. אבל, הבנת הטעם האישי
  כמו: מבנה גוף, גיל, צבע עור וכיוצא בזה, יאפשר
  לאתר מישהי אשר החזות החיצונית שלה עונה פחות או יותר על ההעדפות, מה שיהפוך את השירות להרבה יותר מהנה וחווייתי.

 35. אתלטים מקצועיים – לרוב מחפשים לשמור על השרירים
  משוחררים ולהימנע מפציעות במהלך פעילות
  ספורטיבית. מטרתו של עיסוי בראשון לציון מסוג זה היא לסייע ולהכין את המתעמל טרם אירוע ספורטיבי או פעילות גופנית מאומצת
  ולסייע למתאמן להחלים מהר יותר ובצורה יסודית יותר מפציעות שחווה בעבר.
  עיסוי ספורט הוא מונח כללי
  המתאר כל עבודה על הגוף שנעשית
  על אנשים שפעילים גופנית על בסיס קבוע.

  מהו עיסוי ספורט בראשון לציון ? כל מה שצריך זה רק
  לדעת לבחור, עיסוי כזה שמורגש צעד אחר צעד ואפילו פוגש את הרקמות העדינות ביותר בגוף.
  ספורטאים מתחומים שונים מכוונים לקבל
  תוצאות שונות, לכן חשוב ליידע
  את המעסה באשר להעדפות האישיות שלכם טרם העיסוי המפנק.
  בני הגיל השלישי זקוקים לאביזרים שונים ומגוונים בכדי להתנהל ביום-יום.
  בפעמים אחרות, הוא עשוי להיות עדין יותר בכדי להעביר תחושה של עיסוי מפנק או יפעיל לחץ עמוק ומהיר במטרה להביא לעיסוי משחרר באמת.
  שחיינים – בדרך-כלל מעוניינים להאריך את הרגליים ולשפר את הגמישות שלהם, בכדי לחתור ביעילות.
  אצנים – לרוב רוצים לחזק את הרגליים, לשחרר את הכאבים ולשפר את הסיבולת שלהם לקראת ריצות מרתון.

  לעיתים, בעת עיסוי בראשון לציון
  המטפל יאיץ את מהלך הליטופים במטרה
  לסייע ולשפר את הגמישות שלכם.
  העיסוי המפנק מציע מגוון של יתרונות לספורטאים ובין היתר מסייע להפחית את משך ההתאוששות של הגוף בין אימון אחד למשנהו, משפר את הפעילות האתלטית של המתאמן, מסייע למנוע היווצרות של פציעות על
  ידי שיקום הגוף מהר יותר בין אימון לאימון
  ומייעל משמעותית את מהלך ההחלמה של הספורטאי לאחר פציעה או חבלה.

 36. Shavamy گفت:

  Tablets, contraceptive where can i buy clomid s had a lot of extra added pressure to go out there and play golf

 37. http://bit.ly گفت:

  גם אתם הייתם רוצים שיגיע מעסה עד לבית שלכם,
  יביא איתו את כל הציוד הדרוש ויעניק
  לכם טיפול מקצועי, בידיים מיומנות, שיטפל בכל חלק
  כואב ודואב בגוף שלכם? 🌷בעיסוי טנטרי משתמשים בטכניקות שונות (מגע,
  נשימה, קול, תנועה) כדי לתמוך בזרימה של
  אנרגיית החיים בגוף המטופל וכתוצאה מכך זרימה של האנרגיה המינית.
  אבל גם אנשים הסובלים ממתח
  נפשי מסיבות שונות ואפיו חולים במחלות
  קשות יכולים ליהנות מהיתרונות הרבים של עיסוי עד
  הבית בכפר סבא, רעננה והסביבה. מאחר
  והמון אנשים סבורים כי את העיסוי מפנק הם
  יוכלו לקבל רק במסגרת יום פינוק מפנק בנתניה/השרון , הם מונעים מעצמם ליהנות מהעיסוי מפנק.

  אנו מזמינים אתכם ליהנות מעולם שלם ואיכותי של תוכן למבוגרים כאשר המודעות עצמן לא מרמזות ו/או מספקות ו/או מפרסמות.
  מדעות באתר למספקות שרותי זנות / דירות דיסקטיות או מכוני
  ספא לעיסוי אירוטי / אינטימי, הן מספקות רק שירותי
  ליווי ללו מין. לסיכום, דירות דיסקרטיות בכפר סבא יכולות לשמש למספר מטרות עבורכם, השכרת
  הדירות למספר שעות היא נהדרת למי שלא מעוניין לבלות לילה במלון, אלא רק מספר שעות מועטות של חוויה.

 38. המקום שלנו נפתח, מתוך אהבה לניקיון.
  טיפול נפשי צריך להתקיים בתוך מרחב רגוע ושליו, מתוך תפיסה
  שרק כך המטופל יוכל להרגיש את עצמו בסביבה
  מוגנת, שלווה ושומרת. מנעולן
  במעלה אדומים יוכל לעזור לכם במקרים שבהם המפתח נשבר, בין אם מחוץ לדלת ובין אם המפתח נשבר בתוך המנעול.
  מנעולן בירושלים זה סהר המנעולן.
  פורץ מנעולים בירושלים שירות
  זמין ואמין של מנעולן בעל ותק רב בתחום המנעולנות.
  שירות מצברים עד הבית פועל 24 שעות ביממה
  בכל אזור המרכז. אם אתם רוצים לפנק את בן או בת הזוג או
  רוצים לפנק את עצמכם בעיסוי עד הבית.
  לאחר שיחה בינכם לבין המטפל, יתחיל המטפל את העיסוי תוך
  שהוא עובר עם ידיו ולוחץ על השרירים תוך כדי
  עיסוי פנימה אל הרקמה. אתר THJ הוקם על מנת לאפשר לאנשים להיחשף אל מידע מהימן בתחום
  התכשיטנות והיהלומים ולבצע קניות
  און ליין של תכשיטים משובצי יהלומים
  ואבנים טובות. חברת מיסטר לקס מייבאת ומייצרת מגוון רחב של תכשיטים מיוחדים לגבר.

  חברת שיא המצבר ר מספקת את שירות מצבר עד הבית בזמן המהיר
  ביותר, תוך 60 דקות מרגע ההזמנה.
  עמוד הבית / עיסוי אירוטי בקריית אתא.

  Also visit my site – https://jhahanadas.com/categor/Discreet-apartments-in-Kiryat-Ata.php

 39. חברת “אוצר הספרים” מתמחה בשיווק והפצת
  ספרי קודש במחירים זולים ברחבי הארץ
  והעולם. במידה ואתם מחפשים דירות דיסקרטיות במחירים זולים בעיר חדרה, דעו לכם כי בעזרת
  המערכת של פורטל סקס אדיר תוכלו סוף סוף למצוא את מבוקשכם.
  מערכת חיסונית- עוזר בחיזוק המערכת החיסונית בגוף וחיזוק מערכת הלימפה.
  אתר יועצים ברשת עוזר לכם לבחור
  קורס פסיכומטרי מבין מגוון הקורסים הקיימים, בהתאם לתקציב ולצרכים שלכם.
  אין מדובר באתר דרושים כללי ה”יורה לכל הכיוונים”, אלא על אתר מכוון אך ורק לתחומי המתכת,
  הפלסטיקה והגומי. סיגריה אלקטרונית סיגרלה
  – cigarella אתר מכירות וירטואלי מאובטח בתקן הגבוהה ביותר,
  חוויית הקנייה באתר מאפשרת לך לרכוש מוצרים מיבוא ישיר ישירות מהיצרן.
  אתר המדריכים של ישראל. אתר getcellnet,
  הוא האתר המוביל בישראל למכירת טאבלטים, טלפונים סלולרים, אביזרים לסלולר, גאדג’טים ועוד.
  האתר מכיל לוח טרמפים מקיף של נסיעות משותפות לכל הארץ, לאוניברסיטאות, לאירועים, לעבודה ולכל מקום.
  פיק אפ הוא לוח טרמפים שמאפשר לכם לפרסם
  נסיעות ולהצטרף לנסיעות שמשתמשים אחרים פרסמו
  על בסיס חברים משותפים בפייסבוק.

  My web page https://pinkstardiamondclub.com/city/Discreet-apartments-in-the-south.php

 40. אם המוטיבציה שלכם היא להוזיל את העלות,
  תוך שתקבלו תמורה ראויה – קליניקת טיפולים שבה
  מבצעים אך ורק עיסויים, היא המענה עבורכם.
  כך לדוגמא, בעת שאתם מעוניינים לעבור
  עיסוי בראש העין המתמקד אך ורק בראש, או לחילופין
  בעיסוי המתמקד באזור הכתפיים.
  בעיסוי פנים מפנק יש לנהוג בזהירות בעת עיסוי
  בראש העין קרוב לאזור העיניים.
  יש לי פנים יפות וגוף מדהים … את העיסוי האינטימי מקבלים לרוב מבחורות יפות אשר משתמשות בשמנים ארומטיים בריחות
  משכרים ונעימים במיוחד. יצירת האווירה כוללת מתודות מהפנג שווי לארגון וסידור סביבת הטיפול, הדלקת נרות ועמעום אורות לתחושת דמדומים, מוזיקה
  מרגיעה המושמעת בזמן העיסוי מפנק
  בראש העין , הדלקת קטורות ושימוש בשמנים ריחניים להענקת תחושת רוגע, חימום החדר וכמובן מגע העיסוי מפנק.
  אם אתם מעוניינים ביום כיף של שיכרון חושים כל מה שאתם צריכים הוא עיסוי
  טנטרי ושימוש חופשי לאחר מכן
  במתקני הספא שלנו. עיסוי מפנק בראש העין
  משולב הוא שם כולל למגוון עיסויים מפנקים העושים שימוש בשיטות
  העיסוי מפנק בראש העין הידועות בתוספות
  טכניקות ייחודיות שפותחו בעידן המודרני.

  אך האמת היא שזהו רק סוג אחד של עיסוי מפנק.

  עיסוי מפנק בנתניה. חדש בנתניה -מומלץ לחלוטין!
  אם אתם מחפשים עיסוי מפנק במרכז או
  עיסוי מפנק בראש העין ללא ספק זה העיסוי בשבילכם.

  My webpage: https://bryoni-high-class-ebony-companion.com/region/Discreet-apartments-in-Tel-Aviv.php

 41. אם הייתם משקיעים בטיפול רפואי קלאסי, למה שלא תשקיעו
  בעיסוי מפנק ורפואי בנתניה/השרון ?
  כנראה שמרבית האנשים ששומעים את המילה “עיסוי מפנק”,
  מעלים בדעתם אירוע מיוחד המצדיק חגיגה מפנקת במכון עיסויים בנתניה/השרון .
  במאמר זה נעמוד על סוגי העיסויים השונים הקיימים, כך שיהיה ניתן לבחור את עיסוי נתניה הנכון ביותר עבורכם, בהתאם להעדפות ולצרכים האישיים שלכם.

  המעסה מניע את המפרקים והשרירים
  במטרה להפחית מהעומס המוטל על השרירים.
  בשונה מטיפולים אחרים שלאורכם מפעילים כוח ישירות על הגוף,
  העיסוי השוודי בנתניה/השרון
  מאוד עדין כאשר המעסה ניצמד אל תנועות רכות,
  מעגליות ומאד עדינות. במהלך העיסוי המפנק,
  המעסה מניע ומותח את הגוף לפי מקצב של תנועות ספציפיות, בעיקר על
  משטח מיוחד או על רצפה. אף על פי שעיסוי מפנק זה
  פחות מתייחס למקצבים לעומת רוב
  סוגי המסז’ים, הוא תרפויטי מאוד ומסייע להקל כל דפוסים של לחץ וכאבים כרוניים,
  בעיקר כאלו שנובעים כתוצאה מפציעות.

  עיסוי מפנק בנתניה/השרון אינו נחלתם של אנשים
  חילוניים בלבד. העיסוי הפרטי בנתניה/השרון
  , כפי שאמרנו, הוא עיסוי נהדר עבור אנשים שאינם ניידים או בעלי יכולות פיזית
  להגיע אל המקום. יצירת האווירה כוללת מתודות
  מהפנג שווי לארגון וסידור סביבת הטיפול,
  הדלקת נרות ועמעום אורות לתחושת דמדומים, מוזיקה מרגיעה המושמעת בזמן העיסוי מפנק בנתניה/השרון , הדלקת קטורות ושימוש בשמנים ריחניים להענקת תחושת רוגע,
  חימום החדר וכמובן מגע העיסוי מפנק.

  Feel free to visit my web blog … https://sensualsofia.com/city/Discreet-apartments-in-the-south.php

 42. attarlVax گفت:

  commande de furosemide 100 mg sur site securisee Treatment modalities also demonstrated differences, including an increase in systemic therapy alone from no patients in the old series to 29 15 of 189 more recently

 43. Lyncmenry گفت:

  buy zithromax liquid online It releases progesterone to help make the uterus ready for pregnancy by stimulating the endometrium the lining of the uterus to secrete proteins that make the uterus more hospitable for nourishing a fetus

 44. zogsmoord گفت:

  Marcelo YBLveyeLIdBUswEKSd 6 28 2022 what viagra does nilotinib increases toxicity of umeclidinium bromide vilanterol inhaled by QTc interval

 45. arojeva گفت:

  Alicia November 17, 2009 at 11 03 pm buy priligy pakistan Ketoconazole The buffering agents contained in didanosine tablets and powder reduce the absorption of Ketoconazole

 46. промокод мелбет при регистрации. Click Here:👉 https://bit.ly/3YSgux0

 47. Tibalkals گفت:

  clomid for sale 50 mg 2 However, as highlighted by earlier 3 and more recent 4 guidelines, evidence that treating patients 80 years of age or older is beneficial is inconclusive

 48. amevisk گفت:

  where to buy cialis online Sleep will come more easily if you keep a regular bedtime and wake up schedule, according to the National Sleep Foundation

 49. SoartOp گفت:

  Functional analysis of the NKCC2 mutations lasix and gout

 50. rophose گفت:

  The values recommended for the surface tension and the contact angles are azithromycin for std Which of the following factors would the nurse identify as least significant in contributing to the client s sexual difficulty

 51. Erakhorma گفت:

  A sodium dependent type of hypertension can also be induced in rats by subtotal nephrectomy Chanutin and Ferris, 1932 buy clomid via mail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.